تیتر یکسیاسی

تاکید ریاست جمهوری بر تن دادن طالبان به آتش بس

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری روز دوشنبه (۲۳ جدی) هشدار می‎دهد که برای آغاز گفت‌وگو های میان افغانان، طالبان باید به تأمین آتش بس تن دهند.

به گزارش خبرگزاری سریع،‌ آقای صدیقی می‌گوید: ” بدون آتش بس ما به یک صلح پایدار، یک صلح با عزت رسیده نمی‌توانیم و کاهش خشونت جنبۀ عملی ندارد.”

اما منابع نزدیک به طالبان می‎گویند که این گروه دربارۀ کاهش خشونت‌ها طرحی را آماده ساخته‌اند و قرار نیست که این گروه پیش از گفت‌وگوهای میان افغانان، آتش‌بس را اعلام کنند.

از سوی دیگر، نیکولاس کی، نمایندۀ غیر نظامی ناتو در افغانستان امیدوار است که گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان به‌گونۀ درست به پیش بروند تا راه برای آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان باز شود.

او می افزاید: “(زلمی خلیل‌زاد) نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان همین اکنون در دوحه به سر می‌برد و در انتظار تصمیم طالبان است، من آرزو دارم که این روند به خوبی به پیش برود تا گواۀ آغاز گفت‎و گوهای میان افغانان باشیم.”

منابع آگاه از گفت‌وگوهای صلح در قطر می‌گویند که طالبان دربارۀ کاهش خشونت‌ها طرحی را آماده ساخته‌اند و پس از سپردن این طرح به آقای خلیل‌زاد، قرار است که فرستادۀ ویژۀ امریکا به کابل سفر کند و دربارۀ این طرح با رهبران حکومت وحدت ملی گفت‌و‌گو کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن