بین الملل

کشف سیاره ای جدید توسط یک جوان هفده ساله

یک جوان هفده ساله، حین سپری کردن دوره کارآموزی در ناسا، زیگنالی را دریافته است که نشاندهنده یک سیاره کاملاً ناآشنا بوده است. براساس یافته های این کارآموز یک سیاره دیگر با دو خورشید وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری سریع، براساس گزارش ناسا یا اداره کل ملی هوانوردی و فضای ایالات متحده امریکا که درهمین هفته منتشر شد، ولف کوکییر در ست چند روز پس از آغاز دوره کارآموزی اش با ناسا در تابستان ۲۰۱۹، از کشف زیگنالهایی خبر داده و گفته است: « من سه روز پس از آغاز این دوره زیگنالهایی را از سیستم موسوم به [تی او آی ۱۳۳۸] دریافت کردم.» به گفته او این زیگنالها «از یک سیاره بودند.»

بنابر منابع ناسا، [تی او ای ۱۳۳۸] دو خورشیدی اند که ۱۳۰۰ سال نوری از ما فاصله دارند و تقریباً هفت برابر زمین بزرگ اند. این خورشید به کمک اطلاعات تلسکوپ فضایی [Tess] کشف شده است. براساس گزارش ناسا، این سیاره در میان ۹۳ تا ۹۵ روز به دور دو ستاره  که در نزدیکش قرار دارند، می چرخد. یکی از این ستاره ها تقریباً برابر به خورشید زمین است و دومی به اندازه حدود یک سوم آن می باشد. این سیستم در سه پایه یا صورت فلکی موقعیت دارد و از آلمان قابل دید نیست.

ولف کوکییر تنها دانش آموزی نیست که به چنین یک کشفی نایل شده است. سال ۲۰۱۵ دانشگاه کیلی در بریتانیا نیز گزارش کرد که یک جوان دانش آموز ۱۵ ساله حین یک دوره کارآموزی یک هفته ای در این دانشگاه یک سیاره «WASP-142b» را کشف کرده است.

در همین هفته تلسکوپ « تیس» از کشف یک سیاره به بزرگی زمین بیرون ازمنظومه شمسی ما خبر داد. براساس گزارش ناسا این سیاره [ تی او آی ۷۰۰] در فاصله دور از خورشید خود برروی آب قرار داشته و احتمالاً سطح آن مایع می باشد. بنابراین، آب مایع به جای یخ و یا بخار در سطح یک سیاره خود نشان دهنده احتمال امکان زندگی بر چنین یک سیاره می باشد. تیس مخف « ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران» یک تسلکوپی می باشد که سال ۲۰۱۸ از جانب ناسا برای کشف سیاره های دیگر بیرون از منظومه شمسی به فضا ارسال شده است. تا اکنون حدود ۲۰ عدد اجسام آسمانی ایکه به دور دو خورشید می چرخند کشف شده است. قبل از این تلسکوپ های دیگر نیز چنین اجسامی را ناظر بوده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن