پارلمانتیتر یک

نگرانی مجلس نمایندگان از آلودگی هوای کابل

مجلس نمایندگان ضمن ابراز نگرانی از آلودگی هوای شهر کابل از حکومت خواست که برای حل فوری این مشکل نشست فوق‌العاده برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری سریع، میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان در نشست امروز چهارشنبه (۱۳ قوس) این مجلس گفت که آلودگی هوای کابل و خرابی محیط زیست در افغانستان بیشتر از تروریزم و درگیری‌های مسلحانه از مردم قربانی می‌گیرد.

آقای رحمانی گفت: “حکومت باید بدیل مواد سوخت فُسیلی را برای شهروندان مساعد کند تا مردم برای گرم کردن خانه‌های خود به سوی سوخت‌های غیر معیاری نروند.”

به گفته او، کمیته روئسای مجلس دیروز فیصله کرده که از حکومت بخواهد تا جلسه فوق‌العاده را پیرامون آلودگی کابل با اشتراک همه نهادهای مربوط دایر نموده و راه حل عاجل و کوتاه مدت برای کاهش اثرات محیط زیستی این شهر پیدا کند.

او همچنین به کمیسیون صحت و تربیت بدنی و کمیسیون محیط زیست مجلس هدایت داد تا با مشوره با داکتران و متخصصان عرصه صحت محیط زیستی، تمام تدابیر وقایوی برای کاهش مضرات این آلودگی را به مردم اخبار کنند.

نمایندگان تاکید کردند که حکومت به ویژه نهادهای زیربط باید سیستم نظارتی جلوگیری از مواد سوختی مضر و آلوده کننده را تقویت بخشند.

بر بنیاد گزارش نهادهای بین المللی هوا شناسی کابل در جمع آلوده ترین شهرهای جهان قرار دارد.

کارشناسان محیط زیست، موجودیت وسایط دودزا، استفاده از مواد سوخت غیر معیاری چون ذغال سنگ، موبلایل سوخته، پلاستیک و غیره عامل ایجاد ۷۵ درصد آلودگی در شهر کابل خوانده شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن