پارلمانتیتر یک

فرمان تقنینی طی مراحل اسناد تقنینی از سوی مجلس رد شد

مجلس با اکثریت آرای نمایندگان فرمان تقنینی شماره ۱۰۶ رییس جمهور در مورد طی مراحل اسناد تقنینی را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری سریع، این فرمان تقنینی از سوی کمیسیون امور تقنینی در نشست امروز چهارشنبه (۱۳ قوس) مجلس ارائه شد که با اکثریت آرای نمایندگان رد شد.

قاضی نذیر احمد حنفی رییس کمیسیون تقنین مجلس گفت که حکومت این فرمان را در موجودیت قانون صادر کرده که در واقع خلاف قانون و به معنای محدود کردن صلاحیت‌های این نهاد است.

آقای حنفی افزود که قانون طی مراحل اسناد تقنینی چهار سال پیش در ۶ فصل و ۶۸ ماده تصویب و توشیح شده بود، اما حکومت با جابجایی مواد آن دوباره آن را طی فرمان تقنینی نافذ کرده است.

به گفته او، این فرمان تقنینی جدید هیچ موثریتی ندارد و در نشست‌های متعدد کمیسیون تقنین و نیز در نشست‌های مشترک کمیسیون‌های مجلس به طور اتفاقی رد شده است.

سر انجام میر رحمان رحمانی رییس مجلس این فرمان تقنینی را که در ۹ فصل و ۶۱ ماده ترتیب شده، به رای گذاشت که به استثنای ۷ کارت سبز رد شد.

در نشست امروز مجلس ۱۲۶ نماینده حضور داشتند و ۱۱۹ نماینده به این فرمان رای رد دادند.

صدور فرمان‌های تقنینی از سوی رییس جمهور همواره در مجلس جنجال برانگیز بوده و نمایندگان حکومت را متهم می‌کنند که با صدور فرامین تقنینی غیر ضروری و خلاف قانون در پی محدود کردن صلاحیت‌های قانونی شورای ملی است.

گفتنی است که در دوره کاری جاری مجلس نمایندگان حدود ۱۰۰ فرمان تقنینی به مجلس آمده تا طی مراحل قانونی شوند. فرمان تقنینی از تاریخ صدور نافذ است و پس از آن باید در خلال یک ماه جهت طی مراحل قانونی به شورای ملی فرستاده شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن