انتخاباتتیتر یک

حذف نام ۴۰۰ هزار رای دهنده خیالی از فهرست رای دهنده گان

کمیسیون انتخابات افغانستان در پاسخ به نگرانی‌ها درباره استفاده از رای دهندگان خیالی برای مهندسی انتخابات آینده کشور، اعلام کرد که ۴۰۰ هزار رای دهنده خیالی را از فهرست رای دهندگان حذف کرده است.

به گزارش خبرگزاری سریع، تنها دو ماه زمان به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی است اما با این وجود روند انتخابات در کشور با چالش‌های فنی، امنیتی و مالی روبرو است.

وجود رای دهندگان خیالی یکی از نگرانی‌های عمده نامزدان انتخابات ریاست جمهوری آینده و نهادهای ناظر محسوب می‌شود.

«حبیب الرحمان ننگ» رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات با اشاره به آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات تا دو ماه آینده تصریح کرد که روند ثبت نام رای دهندگان در غزنی نیز پایان یافته است.

وی تصریح کرد که کمیسیون انتخابات تا کنون ۴۰۰ هزار رای دهنده خیالی را از فهرست حذف کرده است و  آخرین آمار از فهرست رای دهندگان بزودی در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

کمیسیون انتخابات پیش از این آمار واجدین شرایط که برای رای دهی در کشور ثبت نام کردند را بیش از ۹ میلیون نفر اعلام کرده است.

برخی از نهادهای نظارت کننده بر روند انتخابات مدعی هستند که نزدیک به ۵ میلیون رای دهنده خیالی در فهرست رای دهندگان وجود دارند.

این نهادها بر این باورند که کمیسیون انتخابات توانایی جداسازی رای دهندگان خیالی از رای دهندگان واقعی را ندارد و یکی از عوامل زمینه ساز برای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آینده محسوب می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن